WhatsApp
Yükleniyor...

Web Tasarım

Web tasarım, firmanızın internetteki kurumsal arayüzüdür. Web tasarım, işlevsel yönden kolay kullanımı, sade ve kolay erişilebilir içeriği ile sizin interaktif ortamdaki kimliğinizdir.

Anasayfa Hizmetlerimiz Web Tasarım

Web Tasarım

Web tasarımı, planlı bir şekilde yapılması gereken bir çalışmadır. Eğer amaç, başarılı bir web sitesi inşasıysa web tasarım sürecinin planlı ve programlı bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Yazımızın devamında web tasarım aşamalarına yer verdik. Bir web tasarım nasıl yapılır sorusuna aşağıdaki maddeler halinde cevap verebiliriz:

  • Öncelikle web tasarım fikrinin amacını gözden geçirmek gerekir. Çünkü günümüzdeki internet sitelerini düşündüğümüzde farklı hedefleri olan web adresleri ile karşılaşırız. Web tasarımın ilk aşaması, web sitesinin ne üzerine olduğunu tespit etmektir. Örneğin bir e-ticaret sitesi mi, blog sitesi mi, haber sitesi mi vb…
  • Web sitesinin hangi amaca hizmet edeceğini belirledikten sonra tasarım kimliği belirlenir. Bu noktada web sitesinin firmayı, kurumu ya da fikri ne ölçüde temsil ettiğine bakılır. Renkler, logo, yazı karakteri vb. unsurlara bu aşamada karar verilir. Web tasarım ikonlarının fikri temsil etmesi gerekir.
  • Sonraki süreçte ise platform ve dil seçimi üzerinde durulur. HTML, CSS kodlama, CMS entegrasyonu vb. programlama dilleri ve yazılımsal vb. değişkenler tamamlanır.
  • Buraya kadar bir web sitesi ortaya çıkmış olur. Ancak sitenin demosunu oluşturup eksiklerini gidermek gerekir. Web sitesi demosu ile kullanıcı deneyimi ölçülür. Sitenin daha kullanıcı odaklı hale gelmesi sağlanır.
  • Daha sonra web tasarımdaki içeriklerin optimizasyon yapılır. Optimize edildikten sonra test aşaması tamamlanır. Test aşamasında da web sitesindeki tüm görselliğin genel bir kontrolü yapılır. İçeriklerin nasıl gözüktüğüne, butonların çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.
  • Son olarak bu aşamaların sonunda web sitesi yayınlanır. Fakat yayınlandıktan sonra işlem bitmez. Yayın aşamasından sonra gerekli kontrol ve geliştirme süreci devam eder.

Bu aşamaların her biri son derece önemlidir. En sonda bahsettiğimiz analiz ve geliştirme süreci hiçbir zaman bitmeyebilir. İhtiyaca göre gerekli dokunuş ve düzeltmeler ile web tasarım süreci iyileştirilir.